Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
martass
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 13. únor 2023, 16:42

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od martass »

Mr.Pohoda píše: 19. říjen 2022, 14:16 Mám podobný problém, jako Marlowe. Posledních několik měsíců jsem používal Solax Modbus v Home Assistant (Solax X3 Hybrid gen3). Střídač jsem měl připojen přímo utp kabelem do routeru. Z ničeho nic toto přestalo fungovat, všechny entity jsou nedostupné. Zkusil jsem tedy "správnější připojení", a to koupit a zapojit https://www.waveshare.com/wiki/RS485_TO_ETH_(B), komunikace podle LED diod zdá se funguje, ale stále nedostanu data ze střídače, Node Red píše Connected, ale odpověď je vždy Timed out. Řešil jsem to několika zprávami jak s montážní firmou, tak přímo s lidmi ze Solax, zkoušeli aktualizaci firmware, ale nic nepomohlo.
Podařilo se ti rozchodit ten Waveshare převodník?

otava5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 19. prosinec 2022, 11:40

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od otava5 »

Kiwi píše: 01. říjen 2022, 18:22 Ahoj,
já jsem si vytvořil vlastní senzory do HA, které se vyčítají lokálně přímo ze solaxu (X3-Hybrid G4) přes jeho wifi modul. Asi bude záležet na verzi toho wifi/lan modulu co dokáže. Můj má verzi fw 3.001.02 a umí data nabídnou po lokální síti (192.168.x.x).
Nejprve jsem to udělal přes Node-RED, ale přes rest sensor mi to pak přišlo takové čistší.
Data to čte co 10 sekund a na rozdíl od oficiálního API to neleze nikam do cloudu (tam jsou data navíc myslím jen co 5 minut).
V HA to pak vypadá jako na přiložením obrázku, zatím je to ve vývoji ;) .
Zkoušel jsem i integraci, ale ta X3-Hybrid G4 zatím neumí, třeba jej časem doplní.
Ahoj pane pokročil jste ve vývoji či něco nového do HA? ;)

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Nevíte někdo, zda jde vyčíst Work mode? Já jsem zkoušel vyčítat data přes curl s různými módy ale neobjevil jsem tam nic, kde by to mohlo být.

Kiwi
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 21
Registrován: 30. září 2022, 14:38
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Kiwi »

V datech ze Solaxu je Operating mode v poli s indexem 19, v mém modulu pojmenovaný jako "Solax Inverter Operation Mode", druhý pak režim baterie v indexu 168, pojmenovaný "Solax Battery Operation Mode", u obou jsou jednotlivé režimy rozepsány.

Co se týče nějakých vylepšení, něco málo by bylo: Data vyčítám přes rest, kde je funkční scan_interval, přidané senzory EPS (P, U, I) a momentálně se snažím rozdělit sensory na realtime a pomalejší, které by bylo vhodné ukládat do statistik, ... , ale času je málo :-(
Jakmile to bude v trochu publikovatelném stavu, hodím to sem ;)

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Kiwi píše: 20. únor 2023, 21:40 V datech ze Solaxu je Operating mode v poli s indexem 19, v mém modulu pojmenovaný jako "Solax Inverter Operation Mode", druhý pak režim baterie v indexu 168, pojmenovaný "Solax Battery Operation Mode", u obou jsou jednotlivé režimy rozepsány.

Co se týče nějakých vylepšení, něco málo by bylo: Data vyčítám přes rest, kde je funkční scan_interval, přidané senzory EPS (P, U, I) a momentálně se snažím rozdělit sensory na realtime a pomalejší, které by bylo vhodné ukládat do statistik, ... , ale času je málo :-(
Jakmile to bude v trochu publikovatelném stavu, hodím to sem ;)
To jsem viděl. Ale i když se dívám do dat přes curl tak Solax mi vrací stále 0. Operational mode funguje správně, BMS status také ale Work mode ne.
Přikládám Excel s daty načtenými z curl. Já tam prostě žádný rozdíl nevidím.

Jinak ještě dotaz z jiné oblasti, jde nějak nastavit max SoC u Work modeSelf Use Mode?
Přílohy
CURL.csv
(8.4 KiB) Staženo 74 x

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Trochu si hraji s MODBUS komunikací a Solax X3 Hybrid G4. Vše jen přes WiFi Dongle.
Spáchal jsem takové udělátko na vyčtení všech MODBUS registrů zveřejněných v nějakém dokumentu od Solaxu a zobrazení reálných dat v Excelu.
Co mě překvapilo je, že jde normálně vyčíst User i Advanced heslo přes MODBUS aniž bych nějaké heslo potřeboval.
Tak kdyby nekomu instalační firma změnila heslo, jde dohledat.

Kiwi
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 21
Registrován: 30. září 2022, 14:38
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Kiwi »

Salada71 píše: 28. únor 2023, 22:11 Trochu si hraji s MODBUS komunikací a Solax X3 Hybrid G4. Vše jen přes WiFi Dongle.
Spáchal jsem takové udělátko na vyčtení všech MODBUS registrů zveřejněných v nějakém dokumentu od Solaxu a zobrazení reálných dat v Excelu.
Co mě překvapilo je, že jde normálně vyčíst User i Advanced heslo přes MODBUS aniž bych nějaké heslo potřeboval.
Tak kdyby nekomu instalační firma změnila heslo, jde dohledat.
To by mne zajímalo. Nechceš sem hodit nějaký nástřel aspoň pro inspiraci? Já někde četl, že nové WiFi moduly už Modbus over WiFi nepodporují, tak jsem se o to ani nepokoušel. Kdyby to fakt jelo, bylo by to super. Právě jsem se chystal zapojit RS485 :-) Díky
Naposledy upravil(a) Kiwi dne 01. březen 2023, 20:57, celkem upraveno 1 x.

Kiwi
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 21
Registrován: 30. září 2022, 14:38
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Kiwi »

Salada71 píše: 20. únor 2023, 21:57 To jsem viděl. Ale i když se dívám do dat přes curl tak Solax mi vrací stále 0. Operational mode funguje správně, BMS status také ale Work mode ne.
Přikládám Excel s daty načtenými z curl. Já tam prostě žádný rozdíl nevidím.

Jinak ještě dotaz z jiné oblasti, jde nějak nastavit max SoC u Work modeSelf Use Mode?
Je to možné, že to nesedí, vycházel jsem původně z mapy QVOLTu, který to má velmi podobné a Work Mode má v poli 168 a úplně všechno jsem neověřoval. Díky za upozornění, opravím, případně zkusím taky zapátrat.

SoC se mi u Self Use Mode taky nepodařilo nikde najít, kde by šlo nastavit :-(

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Kiwi píše: 01. březen 2023, 18:59
Salada71 píše: 28. únor 2023, 22:11 Trochu si hraji s MODBUS komunikací a Solax X3 Hybrid G4. Vše jen přes WiFi Dongle.
Spáchal jsem takové udělátko na vyčtení všech MODBUS registrů zveřejněných v nějakém dokumentu od Solaxu a zobrazení reálných dat v Excelu.
Co mě překvapilo je, že jde normálně vyčíst User i Advanced heslo přes MODBUS aniž bych nějaké heslo potřeboval.
Tak kdyby nekomu instalační firma změnila heslo, jde dohledat.
To by mne zajímalo. Nechceš sem hodit nějaký nástřel aspoň pro inspiraci? Já někde četl, že nové WiFi moduly už Modbus over WiFi nepodporují, tak jsem se o to ani nepokoušel. Kdyby to fakt jelo, bylo by to super. Právě jsem se chystal zapojit RS485 :-) Díky
Nejprve PDF soubor co se mi někde podařilo stáhnout. Vypadá jako přímo od Solaxu.
Snad to přes tento link půjde stáhnout.
https://www.dropbox.com/s/q9wp30b3t2y8s ... n.pdf?dl=0

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Kiwi píše: 01. březen 2023, 18:59
Salada71 píše: 28. únor 2023, 22:11 Trochu si hraji s MODBUS komunikací a Solax X3 Hybrid G4. Vše jen přes WiFi Dongle.
Spáchal jsem takové udělátko na vyčtení všech MODBUS registrů zveřejněných v nějakém dokumentu od Solaxu a zobrazení reálných dat v Excelu.
Co mě překvapilo je, že jde normálně vyčíst User i Advanced heslo přes MODBUS aniž bych nějaké heslo potřeboval.
Tak kdyby nekomu instalační firma změnila heslo, jde dohledat.
To by mne zajímalo. Nechceš sem hodit nějaký nástřel aspoň pro inspiraci? Já někde četl, že nové WiFi moduly už Modbus over WiFi nepodporují, tak jsem se o to ani nepokoušel. Kdyby to fakt jelo, bylo by to super. Právě jsem se chystal zapojit RS485 :-) Díky
A teď k vlastnímu čtení.
Jen pro pořádek, Je to Solax X3 Hybrid G4 nově nainstalovaný připojený přes USB WiFi dongle s FW 3.001.02.
Číst by mělo přes libovolný Modbus Master klient. Já to nejprve zkoušel přes MODBUS Test Master.
Protože jsem ta data chtěl nějak zpracovávat, vhodné je je dostat do Excelu. Kamarád mi proto udělal jednoduchý Python skrip který si načte seznam registrů které má přečíst ze souboru queries.csv a poté uloží výsledek do results.csv. Z něj jsou data načtena do souboru Solax Inverter MODBUS.xlsx a dále zpracována. Je to velmi čerstvé, ještě tam rozhodně není vše doladěno. Neměl jsem ani prozkoumat většinu vyčtených dat. Je třeba nainstalovat balíček pymodbus. Pak už jen nad daným adresářem spustit cmd a zadat "python MODBUS.py".
Po spuštění skriptu a otevření Solax Inverter MODBUS.xlsx je třeba načíst data z results.csv (Data - Edit links - Open source).
Dejte vědět, zda to nějak chodí.
https://www.dropbox.com/s/01xxyj5fdkhzo ... S.zip?dl=0

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“