Upravená X765 PoE + X728 UPS (+RPi4 +X825 SSD)

Raspberry Pi 4 Model B (1 GB, 2 GB, 4 GB and 8 GB model) 64-bit
Odpovědět
kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Upravená X765 PoE + X728 UPS (+RPi4 +X825 SSD)

Příspěvek od kiklhorn »

Povedlo se mi zprovoznit

X825 v1.5 ssd (Už byla nějaký čas doma)
X765 v1.0 Poe
X728. v2.0 ups (Obojí koupeno narychlo na RPi shopu, bez mailového dotazu na tech. podporu jak mi bylo doporučeno na chatu. Chtěl jsem na víkend...

Úprava nutná. Popíši. Samozřejmě děláte na vlastní nebezpečí, ztráta záruky atd...

Napájecí řetězec je následující: PoE switch TP-Link TL-SG1008P -> upravený PoE modul X765 -> UPS X728 a z ní přes header RPi4 a kabelem X825

X765 se skládá z vyvýšené desky PoE konvertoru a distribuční desky kde je GND a 5V propojené na 3 výstupní napájecí porty a GPIO header.
Distribuční deska je naštěstí jen dvouvrstvá.

Úprava spočívá v přerušení přívodu +5V na GPIO header tak aby header zůstal průchozí.
pins5-3-1-socket_header_side_CUT_trace_here_result.jpg
DONE_result.jpg
Nedestruktivní varianta by spočívala ve vytažení 4 vodičů z PoE headeru RPi, jejich připojení na vstup X765, zapojení výstupu +5V a GND z X765 na vstup X728 a ta přišroubovaná na RPi tak jak výrobce zamýšlel. X765 v tom případě mít někde bokem, nepřipojovat GPIO header.
onUPS_result.jpg
onPoE_result.jpg
Přílohy
pins6-4-2-socket_header_sideDetail_result.jpg
pins5-3-1-socket_header_side_result.jpg
pins5-3-1-socket_header_side_detail_result.jpg
pins4-2-socket_header_side_result.jpg
pins1-3-5-pin_header_side_result.jpg
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Upravená X765 PoE + X728 UPS (+RPi4 +X825 SSD)

Příspěvek od Pete30 »

Pěkný, díky za info.
Testoval jsi jak dlouho vydrží Rpi4 na těch Li-ion baterií pokud běží HA ?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Upravená X765 PoE + X728 UPS (+RPi4 +X825 SSD)

Příspěvek od kiklhorn »

Netestoval, dnes jsem zprovoznil. Neřešil jsem zatím ani SW.

Rozchodil jsem teď wifi, odpojil PoE.

Aku tam jsou NCR18650PF MH12210, dnes poprvé použité, koupené v červnu 2018 na následující adrese po 2.5€ - 260ks
https://eu.nkon.nl/panasonic-ncr18650pf ... 00mah.html

V manuálu k modulu sice píšou něco o ochraně před úplným vybitím - no uvidím kdy se to vypne a jaké bude napětí - kapacita počítám dohromady něco přes 20Wh

Případně v budoucnu můžu test zopakovat s nějakým grafem jestli k tomu rozchodím i SW k modulu + glances.

------
Po půl hodině zhasla první ledka ze čtyř (indikátoru nabití)
Další půlhodina, další ledka
teď hodina, třetí ledka, napětí aku cca 3,65V
Po téměř čtyřech hodinách od začátku bliká poslední ledka, napětí aku 3.39V
a rozchozený senzor
senzor.png
který čte napětí trochu níže než voltmetr.
Ukončuji pokus a zapínám PoE.

Rozchození monitoringu této UPS:
Povolit I2C přes HassOS I2C Configurator - zakázat u něj režim ochrany (dvakrát reboot hostitele, stav je vidět v logu doplňku), doinstalovat přes terminál

Kód: Vybrat vše

pip install smbus2
a použit návod https://community.home-assistant.io/t/g ... t/53059/28

Za mne spokojenost, v průběhu testu jsem několikrát restartoval, snažil se rozchodit I2C, připojený HA z androidu, používané code studio, nějaké hraní s HUE žárovkami. V node-red jen ruční injektory s dotazy na pvforecast. Zatím nic moc dalšího mi neběží - začal jsem před týdnem, tak se seznamuji.

K modulu se případně dá koupit držák na další 2x AKU - X728-A2, což by dalo odhadem dohromady přes sedm hodin výdrže.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Odpovědět

Zpět na „Raspberry Pi 4“