Projekt přítomnost

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od Pete30 »

Měl jsem zde starý pir senzor, když ještě neexistoval HA cca 25 let stále funkční.
Když jsem začal s HA první co jsem zprovoznil byla náhrada tohoto senzoru za pir modul a esp, v provozu cca 4 roky a stále funkční.
Dnes to mám nahrazeno LD2410B a čas ukáže co to vydrží, zatím stále funkční pár měsíců, každopádně, když odejde vycvaknu ho z konektoru a nahradím dalším, které mám v zásobě jako rezervu ;)
Pro toto použití (přítomnost) si myslím že infra senzor není vhodný a každopádně ani ten není věčný.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od tiimsvk »

Ano ano čina vládne :D ... čo bolo pred 25rokmi už dnes neplati spotrebna elektronika už nie je to čo bývala a hlavne chceme byť ekologický tak aspoň ja osobne sa snažim zvoliť si to čo dlhšie vydrží... alebo druhý pohľad: pohodlie kto to chce stále riešiť a opravovať :D

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od Pete30 »

Stejně i já se držím hesla "Nainstaluj a zapomeň" :D
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

vlad
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 22
Registrován: 03. duben 2023, 21:41
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od vlad »

janchan píše: 07. březen 2023, 17:56 Nastavil jsem tedy větší citlivost, ale čidlo v koupelně začalo pro změnu detekovat přítomnost, i když tam nikdo nebyl.
Citlivost jsem tedy ubral mírně zpět a nastavil jsem dosah senzoru takto - max_move_distance : 3m, max_still_distance: 3m.
Z tohodle mě přijde, že když to má v realitě problém poznat (živého) člověka, tak ta ruka bude problém. Nechceš, kvůli mě, vyzkoušet tu ruku?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od Pete30 »

V reálném prostředí nemá problém zaznamenat jakýkoliv i nepatrný pohyb natožpak člověka (detekuje naprosto bez problému).
Tak jsem ti vyzkoušel tu ruku :D
Mám senzor na chodbě kde jsou i dveře do koupelny, v koupelně mě senzor nedetekuje (to je správně, nechci aby se světlo na chodbě rozsvítilo, když jsem v koupelně).
Při otevřených dveří v koupelně kde jsem stál (senzor neaktivní) jsem vystrčil ruku ze dveří na chodbu a co se stalo, okamžitě detekoval přítomnost :P
Vzdálenost senzor - ruka 3 m.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od kiklhorn »

@Pete30 vl53l1x (Roode) už jsi zavrhl?

@tiimsvk Co myslíš PIR vs infra senzor? Vždyť PIR je zkratka "passive infrared" - díky fresnelově čočce pohybující se teplý objekt "zabliká" na infra senzor za ní.

Vlnová délka 24GHz je 12.5 mm, už z principu je to schopné rozlišit drobný pohyb.


Aktuálně mám udělané automatizace založené na přítomnosti hlavně na ovládání světel. Nadefinoval jsem si vlastní logiku na vypínače. Např. svítí světlo v kuchyni. Stisknu vypínač umístěný u vchodu z kuchyně do obýváku. V každém případě zhasne světlo v kuchyni. A rozsvítí světlo v obýváku, pokud tam nikdo není a je tma. A pozhasíná ostatní místnosti pokud tam nikdo není.

Mám vyzkoušeno a používám:
Kamera s AI rozpoznáváním objektů (Frigate) ať už klasické nebo infra - plus: funguje dokonale. minus: obrovská spotřeba, psychologický efekt - objektiv, cena night vision (NightChroma) kamer.
Roode - některé senzory jsou divné. I ty funkční musí být umístěny specificky, v určitých případech ovlivňováno osvětlením.
PIR - komerční - buď velká spotřeba nebo relativní pomalost, reaguje pouze na pohyb.
2.4GHz radar - podobně jako PIR, detekce i skrz zavřené dveře (ale to může být i výhoda)

Co řeším = dokonalý autonomní a rychlý senzor přítomnosti který se prostě někam přilepí a několik let se na něj zapomene.
Chystám se na následující kombinaci zvládnutelnou v amatérských podmínkách:
PaPIR = 2-3 μA
24 GHz radar = vyšší desítky mA
buď ESP32 = stovky mA při vysílání na wifi, desítky nA při triku s vypnutým napájením (viz můj projekt "tlačítko")
nebo zigbee (CC2530 s PTVO firmware) = 2μA sleep, 30mA komunikace.
možná Nordic nRF52840 (BLE)
jeden z "energy harvesting" chipů, asi s co nejmenším solárním panelem (exotičtější energie někdy jindy)
akumulátor nebo supercap

Uvažuji nad tím že každá přítomnost začíná pohybem. Ten bude detekovat stále napájený PaPIR senzor od Panasonic (ULP řada)
Ten v případě pohybu sepne další obvod.
Počítám že se vejdu do spotřeby 5μA pokud se "nic neděje"
Napájení by mělo být schopné tuto spotřebu více než pokrýt a zároveň dobíjet akumulátor.
Po sepnutí přijde na řadu ESP nebo ZigBee chip a LD2410 (případně jiný podobný, pár typů mám na cestě) a energie z akumulátoru.
Dokud bude detekována přítomnost tak stále poběží v režimu zvýšené spotřeby.
Poté se přepne opět do stavu "nic se neděje" s minimální spotřebou.

Vzhledem k ceně PaPIR senzorů a energy harvesting chipů budu rád když se s náklady na součástky na 1ks vejdu do 2000 Kč
(A to vůbec nepočítám součástky na vývoj a čas)
Potenciální průšvih s napájením vidím u senzoru v místnosti ve které se celý den někdo nachází (víkendový obývák, prázdninový dětský pokoj apod.)
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od tiimsvk »

Ok teraz vyzeram ako hlupák ale nevadi. :D

Mal som na mysli mikrovlnny snimač pre detekciu pohybu kt. je mozne kupit bezne v elektro obchode.

Tvoj napad so senzormi, ktore by nepotrebovali vymenu batérií by bolo super. Maly solar panel + supercap pre detekciu pohybu ...

Ale čo píšeš asi cenovo sa dostavame uplne inde.

Mam v plane teraz vyrobit pôdny senzor teplota/vlhkost/salinita/jas na solarny pohon + super cap suciastky uz vsetky mam uvidíme kam sa s tym dostanem.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od Pete30 »

kiklhorn píše: 05. duben 2023, 00:40 @Pete30 vl53l1x (Roode) už jsi zavrhl?
Ne tak docela, nějaké využití se najde, ale jako brána občas vynechal počítání.
Ten radar funguje na 100% od té doby co jsem ho nasadil jsem neměl jediné zakopnutí.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Noah
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 51
Registrován: 19. listopad 2022, 11:10
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od Noah »

Zdravim,po dnesnim update ESP home najednou problem mohl by me nekdo poradit co s tim?

Kód: Vybrat vše

INFO Reading configuration /config/esphome/obsazenost1.yaml...
Failed config

uart: [source /config/esphome/obsazenost1.yaml:29]
  - 
    ID 'uart1' is reserved internally and cannot be used.
    id: uart1
    tx_pin: 1
    rx_pin: 3
    baud_rate: 256000
    parity: NONE
    stop_bits: 1

janchan
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 84
Registrován: 11. květen 2022, 18:54
Dal poděkování: 69 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Projekt přítomnost

Příspěvek od janchan »

uart1 změň na uart_0

UART ids
Due to uart0 / uart1 / uart2 being defined in some of the platform code ESPHome uses, ESPHome will now disallow these ids from being used in the config. You can simply change them to uart_0 to continue using.

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“