ukončení platform template

Základní všeobecné informace, aktualizace, výpadky, nefunkčnost...
Odpovědět
ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

ukončení platform template

Příspěvek od ringo »

Ahoj, trochu mě vyplašil Pete30 svým příspěvkem v jiné diskusi a tak raději otevírám toto téma samostatně:
Pete30 píše: Problém je v tom že platform template nebude podporována a bude odstraněna tuším že teď v prosincové aktualizaci HA(zatím funguje bez problému) a tím ti přestanou fungovat i ty ostatní senzory co už tam máš a budou hlásit chybu.
Samostatně dejme tomu že bych to nějak zvlád, ale přestávám se orientovat když je to v hierarchické struktuře. V hlavním konfiguračním configuration.yaml mám kromě jiného uloženo následující :

Kód: Vybrat vše

část configuration.yaml
...
sensor: !include_dir_merge_list sensors/
binary_sensor: !include_dir_merge_list binary_sensors/
rest: !include_dir_merge_list rests/
...
V adresáři /sensors (do kterého je odkaz pomocí !include...) pak několik souborů (rest.yaml, filters.yaml,...) a kromě jiného template.yaml který obsahuje na úvod toto:

Kód: Vybrat vše

# vypočítaný sensor
- platform: template
  sensors:
    pgrid_all:
      friendly_name: "Calc pgridall"
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: '{{ states("sensor.goodwe_pgrid") |float + states("sensor.goodwe_pgrid2") | float +  states("sensor.goodwe_pgrid3") | float }}'
    # Template sensor for values of energy bought (active_power < 0)
    energy_buy:
    ...
Na základě citovaného příspěvku jsem pochopil že vše v tomto souboru přestane časem fungovat :?
Mohl by mi prosím někdo názorně ukázat jak to předělat? A zda stačí jen tento template.yaml soubor nebo je třeba i změnit pak odkaz v hlavním konfiguračním configuration.yaml ze " sensor: !include_dir_merge_list sensors/" na něco typu "template: !include_dir_merge_list ..."

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: ukončení platform template

Příspěvek od Pete30 »

Ano tuto informaci jsem zahlédl někde na fóru en HA nebo v dokumentaci HA (mám v hlavě ten prosinec, ale je klidně možné že to bude později) a když se podíváš do dokumentace (úplně na konci) vše napovídá tomu že to do budoucna zmizí jako už několik jiných věcí https://www.home-assistant.io/integrations/template/
Jinak by !include mělo fungovat stejně jako to máš jen přidat template protože už to nebude platform, ale samostatný objekt jako je sensor nebo
binary_sensor atd. Vlastně to samé se udělalo pro MQTT, to už také není platform ale samostatný objekt pod který dáváš sensor, binary_sensor atd.
Já to takto nepoužívám, používám balíčky (packages) a tam si to rozděluji na jednotlivé části , důvodem byla přehlednost v jediné složce.
Příklady zde viewtopic.php?p=5017&hilit=packages#p5017
Nechtěl jsem to nechávat na poslední chvilku proto jsem template předělal na nový formát již před časem ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: ukončení platform template

Příspěvek od kiklhorn »

@ringo
pomocník counter.spotreba_plynu mi automatizací vždy přičte "1" při otočení posledního kolečka číselníku plynoměru.
Abych to dostal do energy panelu v odpovídajících jednotkách a řádech tak v configuration.yaml mám senzor zapsaný takto:

Kód: Vybrat vše

template:
  #Spotřeba plynu
  - sensor:
      - name: "plyn_spotreba_v_m3"
        unique_id: gas.consumption_total
        device_class: gas
        state_class: total_increasing
        unit_of_measurement: m³
        state: "{{ (states('counter.spotreba_plynu')|float(0) * 0.01) | round(3) }}"
        availability: "{{ states('counter.spotreba_plynu') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] }}"
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Odpovědět

Zpět na „Informace“